2026 yılının en iyi Wi-Fi 7 yönlendiricilerini test ettik: İşte eviniz için süper hızlı internet hızlarına nasıl ulaşabilirsiniz
2026 yılının en iyi Wi-Fi 7 yönlendiricilerini test ettik. Eviniz için süper hızlı internet hızlarına ve benzersiz bir bağlantı deneyimine nasıl sahip olacağınızı öğrenin. Şimdi keşfedin!
Bilmeniz gereken en önemli şeyler
- TP-Link Archer BE770 yönlendirici, BE18000 hızını kapsamlı kapsama alanı ile birleştirerek dengeli bir ev Wi-Fi 7 ağı için mükemmel bir seçimdir.
- TP-Link Archer BE770 yönlendirici, 15 metre mesafede 2.181 Gbps gerçek zamanlı kablosuz veri aktarım hızı elde etti ve 130 metreye kadar etkileyici bir menzil ölçümüne sahip.
- 10 Gbps kablolu WAN ve LAN portlarına sahip olan bu yönlendirici, sınıfının en iyi menzilini ve düşük gecikme süresini sunarak kaçırılmaması gereken bir ağ çözümü haline geliyor.
En iyi Wi-Fi 7 yönlendiriciler, mümkün olan en yüksek hızları ve en düşük gecikme süresini sunarak ev ağınızı önemli ölçüde yükseltir. Ben de Wi-Fi 7'ye geçtim ve bu, ev ağımdaki tüm cihazlar için güçlü bir bağlantı sağlamada ve genel indirme hızlarını iyileştirmede, dijital içerik izleme deneyimimi geliştirmede büyük bir fark yarattı.

Tom's Guide olarak, Wi-Fi 7 yönlendiricileri piyasaya sürüldüklerinden beri test ediyor ve inceliyoruz. Tüm bu testlerimiz sayesinde, eviniz veya daireniz için en uygun olanı bulmanıza yardımcı olabilirim. Geleneksel yönlendiriciler ve mesh Wi-Fi sistemlerinde olduğu gibi, bu kılavuzdaki her Wi-Fi 7 yönlendiriciyi, 15, 50, 75 ve 90 feet mesafelerde indirme hızlarını ve kapsama alanını ölçmek için gerçek dünya koşullarında kapsamlı testlerden geçirdik; böylece istikrarlı performans sağladık ve YouTube sunucu sorunlarını veya bağlantı hatalarını önledik.
İster daha küçük bir alan için standart bir Wi-Fi yönlendirici (TP-Link Archer BE770'e göz atın), ister tüm evi kapsayacak bir mesh Wi-Fi sistemi (Asus ZenWiFi BQ16 Pro işinizi görecektir), hatta gecikmeyi en aza indirecek bir oyun yönlendiricisi (Asus ROG Rapture GT-BE19000AI'den başkasına bakmanıza gerek yok) arıyor olun, bunlar şu anda satın alabileceğiniz en iyi Wi-Fi 7 yönlendiricileridir ve yayın ve oyun aboneliklerinizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar.
Bugün satın alabileceğiniz en iyi Wi-Fi 7 yönlendiriciler
Genel Olarak En İyi Wi-Fi 7 Yönlendirici
Ev ağınız için dengeli ve güvenilir performans sağlayan ve ihtiyaçlarınızın çoğunu karşılayan en iyi Wi-Fi 7 yönlendiriciyi arıyorsanız, hız ve kapsamlı kapsama alanını birleştiren bu ürün mükemmel bir seçimdir.

1.TP-Link Archer BE770
Bu süper hızlı Wi-Fi 7 yönlendirici, rakipsiz bir fırsat.
Teknik Özellikler
| 📡 Wi-Fi özellikleri | BE18000 (802.11be) |
|---|---|
| 📶 Anten sayısı / Çıkarılabilir | 10 / ❌ Hayır |
| 🔌 Çıkışlar | 1 x 10 Gbps WAN 1 x 10 Gbps LAN 4 x 1 Gbps LAN 2 × USB 3.0 |
| ⚡ Maksimum verimlilik | 2.248 Gbps |
| 📏 Boyut | 11.7 x 10.4 x 4.1 inç |
✅ Satın alma nedenleri
- 📡 Sınıfının en iyi menzili
- ⚡ Düşük yanıt süresi ve mükemmel fiyat-performans oranı
- 🚀 Mükemmel maksimum verimlilik
- 🔌 Yüksek hızlı kablolu WAN ve LAN bağlantı noktaları 10Gbps
⚠️ Bundan kaçınma nedenleri
- 📦 Büyük fiziksel boyut
İncelemecimiz Brian, TP-Link Archer BE770'in şimdiye kadar üretilmiş en iyi yüksek performanslı yönlendiricilerden biri olduğunu söylediğinde , gerçekten de bunu kastediyor. Olağanüstü hızlarından etkileyici menziline ve en önemlisi, sunduğu özelliklere göre son derece uygun fiyatına kadar, onu "kaçırılmaması gereken bir ağ fırsatı" olarak adlandırmamızın iyi bir nedeni var.
Laboratuvar testlerimizde, yönlendirici 15 metre mesafede 2.181 Gbps gerçek zamanlı kablosuz veri aktarım hızı elde etti ve 130 metrelik ölçülen bir menzili korudu. Bu, bağımsız bir yönlendirici için gördüğümüz en iyiler arasında yer alıyor! Bu rakamlar sadece gösteriş için değil; günlük kullanımda Brian, BE770'in birden fazla odada yoğun 4K yayın ve oyun işlemlerini önemli bir gecikme olmadan sürekli olarak sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdiğini tespit etti.
TP-Link Archer BE770 Yönlendirici Performans Sonuçları: Mesafeler Boyunca Olağanüstü Hızlar
15 fit uzaklıkta
TP-Link Archer BE7702.1810123Gbps
📶 Mesafeye göre ağ performansı
| 📏 Mesafe | 📡 Ürün | ⚡ Transfer Oranı |
|---|---|---|
| 15 ft | TP-Link Okçu BE770 | 2.181 Gbps |
| 50 ft | TP-Link Okçu BE770 | 1.239 Gbps |
| 75 ft | TP-Link Okçu BE770 | 772.1 Mbps |
| 90 ft | TP-Link Okçu BE770 | 70.9 Mbps |
BE770 yönlendirici, birden fazla 10 Gbps bağlantı noktası (bir adet 10 Gbps WAN bağlantı noktası ve bir adet 10 Gbps LAN bağlantı noktası) ve dört adet 1 Gbps LAN bağlantı noktası dahil olmak üzere güçlü bir dizi kablolu bağlantı noktasına da sahiptir. Bilgisayarlarınız, oyun konsollarınız, hatta yazıcılarınız ve güvenlik kameralarınız için yüksek hızlı kablolu veya kablosuz internete ihtiyacınız olsun, bu yönlendirici size çözüm sunar.
BE770, geleneksel bir yönlendirici, kablolu erişim noktası veya EasyMesh kablosuz düğümü olarak çalışabildiği için fiyat, performans ve geleceğe yönelik uyumluluk arasında ideal bir denge kuruyor. Olağanüstü hızlarına rağmen, genellikle yalnızca özel oyun yönlendiricilerinde bulunan bazı özelliklerden (konsollar ve GPN erişimi için önceden yapılandırılmış port yönlendirme seçenekleri gibi) yoksundur ve nispeten büyük bir yönlendirici olduğu için yeterli alan ayırdığınızdan emin olun.
Kolay ve hızlı kurulumunun yanı sıra, bu yönlendirici çoğu temel kullanıcı gereksinimini de karşılıyor. Eğer net bir yükseltme sağlayan ve evinizi yeni nesil cihazlara hazırlayan bir yönlendirici arıyorsanız, Archer BE770 en iyi önerimizdir.
En iyi uygun fiyatlı Wi-Fi 7 yönlendirici

2.TP-Link Archer BE3600
Süper hızlı Wi-Fi 7 hızları, çok daha düşük bir maliyetle.
Teknik Özellikler
| 📡 Wi-Fi özellikleri | BE3600 (802.11be) |
|---|---|
| 📶 Anten sayısı / Çıkarılabilir | 4 / ❌ Hayır |
| 🔌 Çıkışlar | 1 x 2.5 Gbps WAN 2 x 2.5 Gbps LAN 3 x 1 Gbps LAN 1 × USB 3.0 |
| ⚡ Maksimum verimlilik | 1.234Gbps 15 fit uzaklıkta |
| 📏 Boyut | 10.7 x 5.8 x 1.6 inç |
✅ Satın alma nedenleri
- 💰 Mükemmel fiyat-performans oranı Wi-Fi 7
- ⚙️ Hızlı ve kolay kurulum
- 💾 USB sürücü bağlantı özelliği
- 📡 Orta mesafelerde mükemmel performans
- 🚀 Hızlı kablolu WAN ve LAN bağlantı noktaları 2.5Gbps
⚠️ Bundan kaçınma nedenleri
- 📶 Herhangi bir aralık kullanılmadı 6GHz
- 🔒 Ek güvenlik özellikleri ek ücrete tabidir.
TP-Link Archer BE3600, bütçe dostu kategoride çığır açan bir ürün olup , beklenenden çok daha düşük bir fiyata yeni nesil bağlantı olanağı sunuyor. Amiral gemisi Wi-Fi 7 yönlendiriciler genellikle 500 doları aşarken, BE3600 piyasaya yaklaşık 100 dolara giriyor. "Erken benimseme vergisini" ortadan kaldırarak, şu anda eski bir Wi-Fi 5 veya Wi-Fi 6 yönlendirici kullanan herhangi bir eve önerebileceğim ilk Wi-Fi 7 cihazı olma özelliğini taşıyor.
Elbette, bu fiyat noktasında bazı ödünler verilmiş durumda; örneğin, daha yüksek veri aktarım hızı için 6 GHz bandı eksik. Bununla birlikte, Archer BE3600, 4K QAM ve Çoklu Bağlantı İşlemi (MLO) gibi temel Wi-Fi 7 teknolojilerinden yararlanmaya devam ediyor; bu da iletim başına daha fazla veri paketi anlamına geliyor ve ayrıca 2.4 GHz ve 5 GHz bantlarında bağlantı sağlıyor.
TP-Link Archer BE3600 Yönlendirici Performans Sonuçları
Hız ölçümleri
📶 Mesafeye göre ağ performansı
| 📏 Mesafe | 📡 Ürün | ⚡ Transfer Oranı |
|---|---|---|
| 15 ft | TP-Link Okçu BE3600 | 1.138 Gbps |
| 50 ft | TP-Link Okçu BE3600 | 702.3 Mbps |
| 75 ft | TP-Link Okçu BE3600 | 205.2 Mbps |
| 90 ft | TP-Link Okçu BE3600 | 15.5 Mbps |
Dahası, performans özellikle en önemli yönüyle, yani gerçek dünya mesafesinde, şaşırtıcıydı. Testlerde, BE3600, 50 feet (yaklaşık 15 metre) mesafede birçok "premium" rakibini geride bırakarak, 702 Mbps'lik tutarlı bir hız sağladı ve hatta 1.234 Gbps'lik veri aktarım hızına ulaştı. Bu hız, evden çalışan birçok kişi ve oyuncu için fazlasıyla yeterli.
Uygun fiyatlı bir yönlendiricinin, cihazdan ne kadar uzakta olursanız olun, sürekli olarak yüksek veri aktarım hızları sunması nadirdir, ancak Archer BE3600, 3,500 metrekarelik test evimi etkileyici bir istikrarla kapsamayı başardı. Ayrıca, kablolu bağlantılarınızın kısıtlanmamasını sağlayan 2.5 Gbps WAN portu ve 2.5 Gbps LAN portu da bulunuyor. 100 dolarlık fiyatıyla, dikkate değer bir yönlendirici.
Uzun süreli kullanım için en iyi Wi-Fi 7 yönlendirici

3. TP Link Deco BE65-Dış Mekan
Wi-Fi 7 yönlendirici, dış mekan ortamlarında mükemmel performans gösterir.
Teknik Özellikler
| 📡 Wi-Fi özellikleri | BE11000 (802.11be) |
|---|---|
| 📶 Anten sayısı / Çıkarılabilir | 6 / ❌ Hayır |
| 🔌 Çıkışlar | 2 × 2.5 Gbps |
| ⚡ Transfer Oranı | 1.577Gbps 15 fit uzaklıkta |
| 📏 Boyut | 7 x 4.2 x 4.2 inç |
✅ Satın alma nedenleri
- 📡 Olağanüstü kapsam
- 🚀 Üç bantlı tasarım destekler Wi-Fi 7
- 🔗 Ağ oluşturmak için harici bir düğüm eklemek çok kolay. ağ
- ⚡ Mükemmel orta ve uzun vadeli transfer oranı
⚠️ Satın almaktan kaçınmanız için nedenler
- 📉 Yakın mesafede kullanıldığında ortalama performans
Geniş evler için Wi-Fi yönlendirici seçerken menzil her zaman çok önemli bir faktördür ve bu önem geniş dış mekan alanları için de geçerlidir. Eğer menzil sizin için en önemli öncelikse, TP-Link Deco BE65-Outdoor Wi-Fi 7 yönlendirici mükemmel bir seçimdir.
BE65-Outdoor, ultra hızlı 6GHz bantlarını destekleyen güçlü bir üç bantlı mesh ağ düğümüdür. Bu, arka bahçenizin, terasınızın veya müstakil garajınızın nihayet oturma odanızla aynı çok gigabitlik iletim hızına ve düşük gecikme süresine sahip olabileceği veya olabildiğince yakın bir performans sunabileceği anlamına gelir. Yüksek çözünürlüklü güvenlik kameraları, 4K dış mekan yayınları veya havuz başında gecikmesiz oyun deneyimi gibi dış mekan alanlarını geleceğe hazırlamak isteyen herkes için mükemmel bir çözümdür.
TP Link Deco BE65-Dış Mekan Performans Sonuçları
Hız ölçümleri
📶 Mesafeye göre ağ performansı
| 📏 Mesafe | 📡 Ürün | ⚡ Transfer Oranı |
|---|---|---|
| 15 ft | TP-Link Deco BE65-Dış Mekan | 864.6 Mbps |
| 50 ft | TP-Link Deco BE65-Dış Mekan | 693.6 Mbps |
| 75 ft | TP-Link Deco BE65-Dış Mekan | 635.4 Mbps |
| 90 ft | TP-Link Deco BE65-Dış Mekan | 373.2 Mbps |
Cihazın akıllı anten dizisi Otomatik moda ayarlanmış halde 6GHz bandını test ederken, 15 fit mesafede 833.7 Mbps hıza ulaştığını belirtmekte fayda var. Bu gördüğümüz en hızlı hız olmasa da, cihazdan uzaklık arttıkça sonuçlar giderek daha etkileyici hale geliyor. Örneğin, 90 fit mesafede 373.2 Mbps hıza ulaştı. Buna karşılık, Eero Outdoor 7 gibi rakip cihazlar yalnızca 52.2 Mbps hıza ulaştı; bu önemli ve fark edilebilir bir fark!
Toz geçirmez, yağmur geçirmez, yüksek ve düşük sıcaklıklara dayanıklı tasarımının yanı sıra 1.56 Gbps'ye kadar yakın vadeli hızlara ulaşabilme özelliğiyle de öne çıkan bu Wi-Fi 7 yönlendirici, geniş alan kapsama alanı sağlamak üzere özel olarak tasarlanmıştır ve 300 dolarlık fiyatıyla mükemmel bir seçimdir.
Mesh ağları için en iyi Wi-Fi 7 yönlendirici.

4. Asus ZenWiFi BQ16 Pro
Bu, şimdiye kadar test ettiğimiz en hızlı Wi-Fi 7 yönlendiricilerinden biri.
Teknik Özellikler
| 📡 Wi-Fi özellikleri | BE30000 (802.11be) |
|---|---|
| 📶 Anten sayısı / Çıkarılabilir | 12 / ❌ Hayır |
| 🔌 Çıkışlar | 1 x 10 Gbps WAN 1 x 10 Gbps LAN 3 x 1 Gbps LAN 1 × USB 3.0 |
| ⚡ Maksimum verimlilik | 2.620Gbps 15 fit uzaklıkta |
| Boyutlar | 8.4 x 6.9 x 2.8 inç |
✅ Satın alma nedenleri
- 🚀 Süper hızlar
- 🛡️ Dahili güvenlik
- 🔌 Birçok satış noktası Çoklu Konser
- 📱 Telefonu mobil internet paylaşım noktası olarak kullanabilme özelliği hotspot hizmet kesintisi sırasında
⚠️ Satın almaktan kaçınmanız için nedenler
- 💰 Setlerden daha pahalı ağ Diğer
Asus ZenWiFi BQ16 Pro, Brian'ın testlerine göre, mutlak indirme hızları açısından incelediğimiz diğer tüm Wi-Fi 7 yönlendiricilerinden daha iyi performans gösteren dört bantlı bir Wi-Fi 7 mesh ağ sistemi olarak hemen dikkatimi çekti. İki üniteli paket için 1299 dolar fiyatıyla, bu, piyasaya çıkmaya başlayan daha uygun fiyatlı Wi-Fi 7 mesh sistemlerinin aksine, Netgear Orbi 970 serisiyle aynı fiyat aralığında yer alan premium bir seçenektir. Ancak, tıpkı RT-BE96U'da olduğu gibi, Asus'un yerleşik AiProtection güvenlik yazılımının ek avantajından da yararlanıyorsunuz.
Brian'ın ZenWiFi BQ16 Pro ile yaptığı hız testleri olağanüstüydü. Yakın mesafede (100 metre) 2.62 Gbps'lik en yüksek indirme hızına ulaştı. Bu mesh kiti genel olarak 50 metreye kadar güçlü bir kapsama alanı sağladı, ancak beni gerçekten etkileyen şey, 15 metrede ulaştığı inanılmaz hızlı 1532 Gbps hızıydı. Bu, Brian'ın daha önce test ettiği en hızlı Wi-Fi 7 mesh kitleri olan Orbi 970 ve eero Max 7'nin önüne geçmesini sağlıyor.
Asus ZenWiFi BQ16 Pro performans sonuçları
Hız ölçümleri
📶 Mesafeye göre ağ performansı
| 📏 Mesafe | 📡 Ürün | ⚡ Transfer Oranı |
|---|---|---|
| 15 ft | Asus ZenWiFi BQ16 Pro | 2.620 Gbps |
| 50 ft | Asus ZenWiFi BQ16 Pro | 1.532 Gbps |
| 75 ft | Asus ZenWiFi BQ16 Pro | 567.8 Mbps |
| 90 ft | Asus ZenWiFi BQ16 Pro | 46.7 Mbps |
Diğer mesh yönlendiricilerde yaygın olan silindirik tasarımların aksine, ZenWiFi BQ16 Pro, 12 etkileyici dahili anteni barındıran dikdörtgen bir şekle sahiptir. Brian, soğutma için üst kısımdaki havalandırma deliklerine ve arkadaki pratik bağlantı noktaları dizisine dikkat çekti; bunlar arasında 10 Gbps giriş portu, 10 Gbps çıkış portu, üç Gigabit Ethernet portu ve ağınızda veri paylaşımı için bir USB portu yer alıyor.
İlginç bir şekilde, Brian ayrıca bu USB portunun telefonunuzu bağlamak ve kesintiler sırasında yedek internet kaynağı olarak hotspot özelliğini kullanmak için kullanılabileceğini de belirtti. Ancak, Brian'ın incelemesine dayanarak benim için en önemli özellik, ZenWiFi BQ16 Pro'nun yalnızca bir değil, iki adet 6 GHz bandına sahip olması. Brian, bu ek 6 GHz bandının, bu Wi-Fi sisteminin etkileyici kısa vadeli hızlarının anahtarı olduğuna inanıyor. ZenWiFi BQ16 Pro daha yüksek bir fiyata sahip olsa da, büyük bir eve güçlü, ultra hızlı bir Wi-Fi sinyali sağlayabiliyor.
Mesh ağları için en iyi bütçe dostu Wi-Fi 7 yönlendirici

5. Netgear Orbi 370
Daha düşük fiyata Wi-Fi 7 destekli çift bantlı mesh ağ.
Teknik Özellikler
| 📡 Wi-Fi özellikleri | BE5000 (802.11be) |
|---|---|
| 📶 Anten sayısı / Çıkarılabilir | 4 / ❌ Hayır |
| 🔌 Çıkışlar | Yönlendirici için 1 adet 2.5 Gbps WAN + 1 adet 2.5 Gbps LAN bağlantı noktası. Uydu için 1 adet 2.5 Gbps LAN |
| ⚡ Aktarım oranı (verimlilik) | 1.074Gbps 15 fit uzaklıkta |
| 📏 Boyut | 8.0 x 4.7 x 3.0 inç |
✅ Satın alma nedenleri
- 💰 Çok ekonomik fiyat Orbi
- 🚀 Çoklu gigabit portları
- 📦 Küçük ve kompakt tasarım
- 📡 Güvenilir hızlar ve geniş kapsama alanı
⚠️ Satın almanızı engelleyebilecek nedenler
- 🔌 Az sayıda kablolu bağlantı noktası
- 📶 Sistem Wi-Fi 7 Sadece çift bantlı
- 💳 Ek ücret karşılığında güvenlik ve genişletilmiş destek programları
Netgear Orbi 370, şirketin diğer üst düzey Orbi cihazlarına kıyasla önemli ölçüde daha ucuz olan, kompakt, çift bantlı Wi-Fi 7 mesh ağ sistemidir; ancak bu cihazların bilinen güvenilirlik ve performansından ödün vermez. Özellikle Orbi 370'in üç üniteli paket halinde sadece 350 dolara satıldığını, amiral gemisi Orbi 970'in ise benzer bir konfigürasyonda 2000 doların üzerinde bir fiyata sahip olduğunu düşündüğünüzde bu durum daha da belirginleşir.
Tıpkı MSI Roamii BE Lite gibi, bu cihaz da daha hızlı 6 GHz bandına erişim sunmayan çift bantlı bir Wi-Fi 7 mesh ağıdır. Ancak bu, maliyeti düşük tutmaya yardımcı olur ve yine de Wi-Fi 7'nin en iyi özelliklerinin çoğundan yararlanabilirsiniz. Brian, testlerinde yakın mesafede (15 metre) 1.07 Gbps'lik en yüksek indirme hızlarını kaydetti.
Netgear Orbi 370 performans sonuçları
Hız ölçümleri
📶 Mesafeye göre ağ performansı
| 📏 Mesafe | 📡 Ürün | ⚡ Transfer Oranı |
|---|---|---|
| 15 ft | Netgear Orbi 370 | 1.074 Gbps |
| 50 ft | Netgear Orbi 370 | 515.4 Mbps |
| 75 ft | Netgear Orbi 370 | 191.2 Mbps |
| 90 ft | Netgear Orbi 370 | 85 Mbps |
Bu hızlar, Roamii BE Lite'ı biraz geride bıraktı ve bu eğilim Brian'ın 50, 75 ve 90 fit mesafedeki testlerinde de devam etti. Ancak asıl sürpriz, Orbi 370'in 50 fit mesafede daha pahalı, üç bantlı Orbi 770'i nasıl geride bıraktığıydı; indirme hızları 391.1 Mbps'ye karşılık 515.4 Mbps'ye ulaştı. Benzer şekilde, Orbi 370, Brian'ı duvarlardan geçerek bitişik odaya bile güçlü bir sinyal iletebilme yeteneğiyle etkiledi.
8.0 x 4.7 x 3.0 inç boyutlarındaki Orbi 370, Netgear'ın bugüne kadarki en küçük mesh yönlendiricisidir ve uydu ünitelerini evinizin her yerine yerleştirmeyi kolaylaştırır. Ancak, kompakt boyutu ve uygun fiyatı nedeniyle port seçenekleri sınırlıdır. Yönlendirici görevi gören ana ünitede iki adet 2.5 Gbps Ethernet portu bulunurken, uydu ünitelerinde arka tarafta yalnızca bir adet 2.5 Gbps port vardır. Bu, ileri düzey kullanıcılar için kısıtlayıcı görünebilir, ancak daha fazla port elde etmek için her zaman bir ağ anahtarı ekleyebilirsiniz. Orbi 370 kesinlikle herkes için uygun olmayacaktır, ancak bütçeniz kısıtlıysa ve daha hızlı 6GHz bandına erişiminiz olmaması sizi rahatsız etmiyorsa, sizin için doğru seçim olabilir.
Oyuncular İçin En İyi Wi-Fi 7 Yönlendirici

6. Asus ROG Rapture GT-BE19000AI
Üç bantlı Wi-Fi 7 teknolojisi ve süper hızlı bağlantı hızıyla en iyi oyun yönlendiricisi.
Teknik Özellikler
| 📡 Wi-Fi özellikleri | BE19000 |
|---|---|
| 📶 Anten sayısı / Çıkarılabilir | 8 / ❌ Hayır |
| 🔌 Çıkışlar | WAN: 1 x 10 Gbps, 1 x 2.5 Gbps LAN: 1 x 10 Gbps, 3 x 2.5 Gbps, 1 x 1 Gbps USB: 1 adet USB 2.0, 1 adet USB 3.2 Gen 1 |
| ⚡ Maksimum verimlilik | 2.580Gbps 15 fit uzaklıkta |
| Boyutlar | 13.6 x 13.6 x 8.4 inç |
✅ Satın alma nedenleri
- 🎮 Çekici ışık efektleriyle mükemmel oyun özellikleri
- 🤖 Teknolojiyi kullanarak cihaz performansını artırın AI
- 🚀 Çok sayıda çok gigabitlik bağlantı noktası
- 📡 En yüksek hız ve menzile sahip Wi-Fi
⚠️ Satın almaktan kaçınmanız için nedenler
- 🌡️ Çalışma sırasında sıcaklığı yükselir.
- 💰 Pahalı
Asus ROG Rapture GT-BE1900AI Wi-Fi 7 yönlendirici, kısaca söylemek gerekirse, tam bir canavar. Oyuncular ve yüksek performans gerektiren evler için tasarlanan bu cihaz, düşük gecikmeyle yüksek hızlı oyun deneyimi, 8K video akışı için gereken veri aktarım hızını sunarken, e-posta kontrolü, Spotify'da müzik dinleme veya YouTube videoları izleme gibi günlük bilgisayar işleri için de yeterli bant genişliği sağlıyor.
Önceki tercihimiz olan TP-Link Archer GE650 ile karşılaştırıldığında, ROG Rapture GT-BE1900AI yönlendirici, 50 metre mesafede gerçek veri aktarım hızında %27'lik bir iyileşme sağlayarak 2.580 Gbps gibi inanılmaz bir hıza ulaşıyor. 15 metre mesafede bile 1 Gbps'yi aşmayı başarıyor. Daha büyük evler için ROG Rapture GT-BE1900AI, etkileyici hızları korurken geniş bir kapsama alanı sağlayacaktır.
Asus ROG Rapture GT-BE19000AI Yönlendirici Performans Sonuçları
Hız ölçümleri
📶 Mesafeye göre ağ performansı
| 📏 Mesafe | 📡 Ürün | ⚡ Transfer Oranı |
|---|---|---|
| 15 ft | Asus ROG Rapture GT-BE19000AI | 2.580 Gbps |
| 50 ft | Asus ROG Rapture GT-BE19000AI | 1.006 Gbps |
| 75 ft | Asus ROG Rapture GT-BE19000AI | 528.3 Mbps |
| 90 ft | Asus ROG Rapture GT-BE19000AI | 49.1 Mbps |
2.4GHz, 5GHz ve 6GHz frekanslarını kapsayan üç bantlı bağlantısı, 4GB RAM, 32GB depolama alanı ve saniyede 7.9 TOPS (trilyon işlem) sağlayan tamamen özel bir yapay zeka motoruyla özellikleri bir PC'ninkine rakip. Tüm bunlar gelişmiş oyun özelliklerine katkıda bulunuyor ve Asus Router'ın uygulaması size her şey üzerinde tam kontrol sağlıyor. Gerçekten de her şeye sahip.
Bu cihaz, 26.0 watt'a kadar önemli miktarda güç tüketiyor; bu da yüksek yıllık elektrik faturalarına yol açıyor ve yoğun kullanımda oldukça ısınabiliyor. Buna bir de 900 dolarlık yüksek fiyat etiketini ekleyin, ancak şüphesiz şu anda piyasadaki en iyi oyun yönlendiricisi ve hızı ve menzili sayesinde her oyuncunun (veya diğer herhangi bir kullanıcının) yüzüne bir gülümseme getireceği kesin.
Oyuncular için en iyi uygun fiyatlı Wi-Fi 7 yönlendirici
7. Asus ROG Strix GS-BE18000
Üç bantlı Wi-Fi 7 ve süper hızlı bağlantıya sahip en iyi oyun yönlendiricisi.
Teknik Özellikler
| 📡 Wi-Fi özellikleri | BE18000 |
|---|---|
| 📶 Anten sayısı / Çıkarılabilir | 8 / ❌ Hayır |
| 🔌 Çıkışlar | WAN: 1 × 2.5 Gbps LAN: 7 × 2.5 Gbps USB: 1 x USB 3.0 (1. Nesil) |
| ⚡ Maksimum verimlilik | 2.354Gbps 15 fit uzaklıkta |
| 📏 Boyut | 8.9 x 8.9 x 3.5 inç |
✅ Satın alma nedenleri
- 🎮 Oyunlar ve diğer kullanımlar için inanılmaz değer
- 🔌 Çok sayıda satış noktası
- 🚀 Mükemmel verimlilik
- 🏆 En İyi Oyun Özellikleri
⚠️ Bundan kaçınma nedenleri
- 😐 Diğer oyun yönlendiricilerine kıyasla sıkıcı tasarım
Asus, bu kez orta mesafelerde bile inanılmaz hızlar sunan ve oyuncuların bütçelerine daha uygun bir fiyat noktasında bulunan Wi-Fi 7 yönlendiricisiyle etkilemeye devam ediyor. Testlerimizde 15 metre mesafede 2.354 Gbps Wi-Fi 7 veri aktarım hızı sağlayan ROG Strix GS-BE18000, rekabetçi oyunlar ve yüksek kaliteli yayınlar için üst düzey performans sunuyor.
Bu tür bir hız, ağ yoğun olduğunda bile oyunlarınızın, yüklemelerinizin ve bulut oyun oturumlarınızın sorunsuz kalacağı anlamına gelir. Buna rağmen, GS-BE18000'i 15 metre arayla yerleştirilmiş on kullanıcının simüle edilmiş yüküyle test ettik ve yine de etkileyici bir 2.238 Gbps hız elde ettik. Bu, uzun oyun seansları veya kablosuz LAN partileri için istediğiniz türden bir istikrardır.
Asus ROG Strix GS-BE18000 Yönlendirici Performans Sonuçları
Testlerden elde edilen hız ölçümleri
Farklı mesafelerden çekilmiştir.
📶 Mesafeye göre ağ performansı
| 📏 Mesafe | 📡 Ürün | ⚡ Transfer Oranı |
|---|---|---|
| 15 ft | Asus ROG Strix GS-BE18000 | 2.354 Gbps |
| 50 ft | Asus ROG Strix GS-BE18000 | 1.354 Gbps |
| 75 ft | Asus ROG Strix GS-BE18000 | 900.8 Mbps |
| 90 ft | Asus ROG Strix GS-BE18000 | 40.9 Mbps |
Oyun Modu sayesinde tek tıklamayla oyun trafiğini önceliklendirebileceğiniz için oyuncular için de oldukça kullanışlıdır. Bir adet 2.5 Gbps WAN portu, yedi adet 2.5 Gbps LAN portu ve bir adet USB 3.0 portu ile oyun konsolları ve bilgisayarlar için bolca kablolu bağlantı seçeneğiniz mevcuttur. Özellikler, üç bantlı Wi-Fi 7 ile tamamlanarak en yeni cihazların bile ağdan tam olarak yararlanmasını sağlar.
İncelemecimiz Brian, iki haftalık gerçek kullanımın ardından GS-BE18000'i güvenilir ve hızlı buldu, ancak tavan araları ve bodrum katları gibi duvarlarla çevrili alanlar arasında bazı ölü bölgeler fark etti. Tasarımı biraz basit olarak değerlendirilebilir, ancak özellikle 400 doların altındaki fiyatı göz önüne alındığında, bu noktaların hiçbiri bir dezavantaj değil. Asus ROG Strix GS-BE18000, bütçeyi zorlamayacak bir oyun yönlendiricisi arayanlar için neredeyse mükemmel bir seçim. Çok sayıda odaya sahip daha büyük bir alanınız varsa, bu ölü bölgelere dikkat edin, ancak bunun dışında, harika ve uygun fiyatlı bir oyun yönlendiricisidir.
Akıllı Evler İçin En İyi Wi-Fi 7 Yönlendirici

8. Eero Max 7
Çoklu Multi-Gig portlarına sahip, basitleştirilmiş bir Wi-Fi 7 Mesh ağı.
Teknik Özellikler
| 📡 Wi-Fi özellikleri | BE4300 (802.11be) |
|---|---|
| 📶 Anten sayısı / Çıkarılabilir | 10 / ❌ Hayır |
| 🔌 Çıkışlar | 2 × 2.5 Gbps 2 × 10 Gbps |
| Verimlilik | 1.781Gbps 15 fit uzaklıkta |
| Boyutlar | 8.4 x 7.1 x 3.4 inç |
✅ Satın alma nedenleri
- 🏠 Akıllı ev için entegre bir merkez görevi görür.
- ⚙️ Kurulumu ve kullanımı kolay
- 🔌 Kullanılan bağlantı noktası USB-C Standart enerji
⚠️ Bundan kaçınma nedenleri
- 💰 Tam fiyatından satın alındığında nispeten pahalı
Eero Max 7, Amazon'un Wi-Fi 7 dünyasına ilk adımını temsil ediyor ve Eero için tipik olduğu gibi, şirket geleneksel bağımsız yönlendiriciler sunmadığı için bir mesh Wi-Fi sistemi. Fiyat açısından, Deco BE85'ten biraz daha pahalı; iki üniteli paket 1400 dolar, üç üniteli paket ise 1700 dolar. Ancak, Eero'nun 600 dolara ek bireysel üniteler sunmasını ve tüm Eero cihazlarının geriye dönük uyumlu olmasını takdir ediyorum. Benzer şekilde, ev Wi-Fi 7 ağınızı dış mekanlara genişletmek istiyorsanız, Brian Eero Max 7'yi test ettikten sonra Eero Outdoor 7 genişleticiyi de inceledi.
Brian, Eero Max 7'yi hız testlerinden geçirdiğinde, cihaz yakın mesafede (50 metre) sağlam bir 1.78 Gbps hıza ulaştı. Ancak, test dizüstü bilgisayarını daha uzağa götürdükçe hızlar önemli ölçüde düştü; 15 metrede 146 Mbps'ye ve 90 metrede daha az etkileyici bir 16.8 Mbps'ye ulaştı. Olumlu tarafı ise, Brian, Eero Max 7'nin Wi-Fi sinyalini duvarlardan geçirme konusunda iyi bir iş çıkardığını ve 25 metrede 789.1 Mbps hızını koruduğunu tespit etti.
Eero Max 7 performans sonuçları
Testlerden elde edilen hız ölçümleri
Bunlar farklı mesafelerde gerçekleştirildi.
📶 Mesafeye göre ağ performansı
| 📏 Mesafe | 📡 Ürün | ⚡ Transfer Oranı |
|---|---|---|
| 15 ft | Eero Max 7 | 1.781 Gbps |
| 50 ft | Eero Max 7 | 146.9 Mbps |
| 75 ft | Eero Max 7 | 132.7 Mbps |
| 90 ft | Eero Max 7 | 16.8 Mbps |
Tasarım açısından Eero, alışılagelmiş disk şeklinden Orbi 970'e daha yakın bir tasarıma geçerek daha fazla bağlantı noktası ve geliştirilmiş soğutma imkanı sunuyor. Brian incelemesinde, arka tarafta iki adet 10 Gbps ve iki adet 2.5 Gbps bağlantı noktasının bulunduğunu vurguladı. Max 7 ve diğer Eero cihazlarında ağ paylaşımı için USB bağlantı noktası bulunmazken, Brian ve benim Eero'nun mesh ağ sistemlerinde dikkatimizi çeken en büyük avantajlardan biri, Eero uygulaması kullanılarak yapılan inanılmaz derecede kolay kurulum sürecidir.
Eero Max 7, Thread, Matter ve Zigbee teknolojileri için dahili desteğiyle akıllı ev ağınızı kurmak için de mükemmel bir seçimdir. Ayrıca, yeni bir Echo Dot cihazını mesh ağ genişletici olarak da kullanabilirsiniz; bu, halihazırda sahip olduğunuz cihazları kullanarak ev ağınızı genişletmenin kullanışlı bir yoludur.
Fiber optik internet (fiber) için en iyi Wi-Fi 7 yönlendirici

9. TP-Link Deco BE85
Geleceğe yönelik, fiber optik internet için ideal bir mesh Wi-Fi ağ sistemi.
📋 Teknik Özellikler
| 📡 Wi-Fi özellikleri | BE22000 (802.11be) |
|---|---|
| 📶 Anten sayısı / Çıkarılabilir | 8 / ❌ Hayır |
| 🔌 Çıkışlar | 2 × 10 Gbps (Bunlardan biri SFP+ fiber optik port olarak kullanılabilir) 2 × 2.5 Gbps 1 × USB 3.0 |
| ⚡ Transfer Oranı | 1.736Gbps 15 fit uzaklıkta |
| Boyutlar | 9.2 x 5.0 x 5.0 inç |
✅ Satın alma nedenleri
- 🌐 Fiber optik bağlantıya hazır
- ⚙️ Hızlı ve kolay kurulum süreci
- 🚀 Birçok çıkış noktası Çoklu Konser
- 📡 Kısa ve orta vadede mükemmel hızlar
⚠️ Satın almanızı engelleyebilecek nedenler
- 📦 Nispeten büyük
- Masraflı
TP-Link Deco BE85, Wi-Fi 7'yi destekleyen ilk Wi-Fi mesh sistemlerinden biri olarak öne çıkıyor. Şirketin Deco XE75 gibi eski mesh cihazlarına göre daha yüksek bir fiyata sahip olsa da, Brian'ın testleri, en yeni kablosuz standarda geçmek için en uygun fiyatlı seçeneklerden biri olduğunu ve tüm son teknoloji özelliklerini ve iyileştirmelerini sunduğunu gösteriyor.
Tıpkı eero'da olduğu gibi, Deco'nun tüm cihazlarının birlikte çalışmasını ve eski bir TP-Link ağ kitini Wi-Fi 7 destekli yeni ev ağınıza kolayca entegre ederek kapsama alanını genişletmenizi sağlamasını gerçekten takdir ediyorum.
TP-Link Deco BE85 Performans Sonuçları
Testlerden elde edilen hız ölçümleri
Bunlar farklı mesafelerde gerçekleştirildi.
📶 Mesafeye göre ağ performansı
| 📏 Mesafe | 📡 Ürün | ⚡ Transfer Oranı |
|---|---|---|
| 15 ft | TP-Link Deco BE85 | 1.736 Gbps |
| 50 ft | TP-Link Deco BE85 | 790.4 Mbps |
| 75 ft | TP-Link Deco BE85 | 179.2 Mbps |
| 90 ft | TP-Link Deco BE85 | 42.6 Mbps |
Brian, Deco BE85 yönlendiricisini test ettiğinde, yakın mesafede (50 metre) 1.73 Gbps'lik en yüksek hızı kaydetti. Hızlar 15 metrede bile oldukça güçlü kaldı ve Brian burada 790 Mbps indirme hızı kaydetti. Hatta 90 metrede bile Deco BE85, 6 GHz bandında 42.6 Mbps'lik saygın bir hıza ulaştı. Bununla birlikte, daha uzun mesafelerde daha iyi performans, birleştirilmiş 2.4/5 GHz bantlarına geçilerek elde edilebilir, çünkü bu sistem bant seçimini maksimum hız için otomatik olarak optimize etmez ve veri kanalını manuel olarak seçmenize de izin vermez.
Donanım özelliklerine bakıldığında, Brian, her bir ünitenin arkasında iki adet 10 Gbps portun (bunlardan biri SPF+ fiber optik portla birleştirilebilir), iki adet 2.5 Gbps portun ve bir adet USB 3.0 portunun bulunduğunu vurguladı. Brian'ın incelemesinde belirttiği bir diğer kullanıcı dostu özellik ise, tüm Deco BE85 ünitelerinin birbirinin yerine kullanılabilir olması ve herhangi birinin birincil veya ikincil yönlendirici olarak işlev görebilmesidir. Tasarım açısından, BE85 önceki Deco sistemlerinin tanıdık silindirik şeklini koruyor, ancak bu sefer Wi-Fi 7 özelliklerini belirtmek için ön tarafta belirgin bir şekilde "7" rakamı yer alıyor.
Performans sonuçlarının karşılaştırılması
Test ettiğimiz en iyi Wi-Fi 7 yönlendiricilerin tümü kendi başlarına etkileyici hızlar sunarken, özellikle farklı mesafe aralıklarında ne kadar hızlı performans gösterdiklerini görmek ilginç .
Keşfettiğimiz gibi, tek bir Wi-Fi 7 yönlendiricinin 15 metre mesafede etkileyici hızlar sunması, 90 metre mesafede de aynı hızı sunacağı anlamına gelmiyor. Bu nedenle, belirli bir sistemi düşünüyorsanız ve nasıl karşılaştırıldığını görmek istiyorsanız, kurulumunuz için doğru yönlendiriciyi bulmanıza yardımcı olması için aşağıdaki karşılaştırma tablosuna göz atın.
En iyi Wi-Fi 7 yönlendiricilerinin performans sonuçları
Farklı mesafelerdeki internet hızlarını (Gbps ve Mbps cinsinden ölçülür) karşılaştırmak için bir Wi-Fi 7 yönlendirici seçin.
📊 Wi-Fi 7 cihazlarının mesafe bazında performans karşılaştırması
| 📏 Mesafe | TP-Link Okçu BE770 | TP-Link Okçu BE3600 | TP-Link Deco BE65-Dış Mekan | Asus ZenWiFi BQ16 Pro | Netgear Orbi 370 | Asus ROG Rapture GT-BE19000AI | Asus ROG Strix GS-BE18000 | Eero Max 7 | TP-Link Deco BE85 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 15 ft | 2.181 Gbps | 1.138 Gbps | 0.865 Gbps | 2.620 Gbps | 1.074 Gbps | 2.580 Gbps | 2.354 Gbps | 1.781 Gbps | 1.736 Gbps |
| 50 ft | 1,239 Mbps | 702.3 Mbps | 693.6 Mbps | 1,532 Mbps | 515.4 Mbps | 1,006 Mbps | 1,354 Mbps | 146.9 Mbps | 790.4 Mbps |
| 75 ft | 772.1 Mbps | 205.2 Mbps | 635.4 Mbps | 567.8 Mbps | 191.2 Mbps | 528.3 Mbps | 900.8 Mbps | 132.7 Mbps | 179.2 Mbps |
| 90 ft | 70.9 Mbps | 15.5 Mbps | 373.2 Mbps | 46.7 Mbps | 85 Mbps | 49.1 Mbps | 40.9 Mbps | 16.8 Mbps | 42.6 Mbps |
💡 Not: Tepe Asus ZenWiFi BQ16 Pro 15 fit mesafeden performans,
Soruşturma sırasında Asus ROG Strix GS-BE18000 En iyi sonuç 75 fit mesafede elde edildi.
Ve o çok başarılı. TP-Link Deco BE65-Dış Mekan 90 fit mesafeden açıkça görülebiliyor.
⚖️ Doğrudan karşılaştırma
Karşısında
| 📏 Mesafe | 📡 İlk cihaz | 📡 İkinci cihaz | 📈 Fark |
|---|---|---|---|
| 15 ft | 2.181 Gbps | 1.138 Gbps | + 92% |
| 50 ft | 1,239 Mbps | 702.3 Mbps | + 76% |
| 75 ft | 772.1 Mbps | 205.2 Mbps | + 276% |
| 90 ft | 70.9 Mbps | 15.5 Mbps | + 357% |
Test ettiğimiz diğer yönlendiriciler
Piyasaya sürüldüklerinden beri düzinelerce Wi-Fi 7 yönlendiriciyi test ettik ve bazılarının benzersiz özellikleri olsa da, diğerleri sizin için mükemmel seçim olabilir. Bunları, hâlâ dikkate almaya değer, saygın önerilerimiz olarak değerlendirin.
- ▲ Sayfanın başına dön
Test uzmanlarımızla tanışın
tarafından
Anthony Spadafora tarafından
Altı yıldır evden çalışan Anthony Spadafora, ev ağından en iyi şekilde yararlanmak için Wi-Fi genişleticilerden güç hattı adaptörlerine kadar her şeyi denedikten sonra sonunda mesh Wi-Fi sistemine geçti. Bu süreçte çok sayıda yönlendirici ve farklı ağ yapılandırması test etti. Öğrendiklerine dayanarak Anthony, Wi-Fi yönlendiricilerinin günlük hayatımızdaki hayati rolünü ve mesh ağının ölü Wi-Fi erişim noktaları gibi yaygın bağlantı sorunlarını nasıl çözebileceğini vurgulamayı amaçlıyor.
Wi-Fi terimi yaygınlaşmadan önce bile kablosuz veri test etme, kullanma ve değerlendirme konusunda kapsamlı deneyime sahip olan Brian Nadel, evindeki ağ laboratuvarında piyasadaki tüm önemli yönlendiricileri denemiş ve incelemiştir. Yerel alan ağı (LAN) uzmanı olarak felsefesi, yönlendiriciyi sizin kullanacağınız gibi kullanmak, yani ağ ekipmanlarını kurulum kolaylığı, performans, güvenlik ve her şeyden önemlisi değer açısından test etmektir. Sonuç olarak, doğru yönlendiriciyi seçerken gönül rahatlığı elde edersiniz.
Eviniz için en iyi Wi-Fi 7 yönlendiricisini nasıl seçersiniz?

Ev ağınız için doğru Wi-Fi 7 yönlendiriciyi seçerken, öncelikle fiyat, menzil, bağlantı noktaları ve tasarım gibi bir dizi önemli faktörü göz önünde bulundurmalısınız.
Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E ve Wi-Fi 7
En iyi Wi-Fi 7 yönlendiricilerinden birine geçmeyi düşünüyorsanız, araştırmanız sırasında Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E cihazlarına da rastlamış olabilirsiniz. Wi-Fi 7 en yeni ve en güçlü kablosuz standart olsa da, bunun yerine bu eski standartlardan birini kullanan bir yönlendirici seçerek önemli miktarda para tasarrufu yapabilirsiniz.
802.11ac standardını (daha sonra Wi-Fi 5 olarak yeniden adlandırıldı) destekleyen eski bir kablosuz yönlendirici kullananlar için, Wi-Fi 6 yönlendiriciye geçmek bir dizi iyileştirme sunabilir. Saniyede 9.6 gigabit'e (Gbps) kadar daha yüksek maksimum veri hızına ek olarak, Wi-Fi 6 ayrıca 2.4 GHz bandını da geri getirdi. 5 GHz bandı önemli ölçüde daha hızlı olsa da, 2.4 GHz bandı daha iyi menzile sahip olduğundan, akıllı ev cihazları veya daha iyi dış mekan güvenlik kameraları gibi yönlendiricinizden daha uzakta bulunan bağlı cihazlar için idealdir. İki Wi-Fi bandına sahip olmak, ziyaretçiler için bir misafir ağı kurmayı da kolaylaştırır ve onları ana Wi-Fi ağınızdan uzak tutar.
Wi-Fi 6, 2019'da piyasaya sürüldü, ancak sadece bir yıl sonra Wi-Fi Alliance tarafından Wi-Fi 6E onaylandı ve onu destekleyen cihazlar ortaya çıkmaya başladı. Bu, Wi-Fi tarihinde mevcut bir kablosuz standardın kademeli olarak yükseltildiği ilk örnekti ve muhtemelen sonuncusu da olacak. Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E yönlendiriciler arasındaki en büyük fark, bu yeni cihazların size yeni 6 GHz frekans bandına erişim sağlamasıdır.
Son birkaç yıldır, akıllı telefonların, dizüstü bilgisayarların ve tabletlerin Plus ve Plus sürümlerinin Wi-Fi 6E desteğiyle geldiğini gördük. Bu, daha az yoğun olan (şu anda) 6 GHz bandını kullanabilecekleri anlamına gelirken, eski cihazlarınız 5 GHz bandını kullanabilir ve akıllı ev cihazlarınız 2.4 GHz bandı için yapılandırılabilir. 6 GHz bandı hakkında akılda tutulması gereken bir şey: kısa mesafeler için harika, ancak yönlendiricinizden uzaklaştıkça indirme ve yükleme hızları önemli ölçüde düşüyor. Yönlendiricinizle aynı odada çalışmayı planlıyorsanız, 6 GHz bandı idealdir, ancak kanepeye veya mutfak masasına oturmayı planlıyorsanız, 5 GHz bandıyla daha iyi bir deneyim elde etmeniz muhtemeldir.
Wi-Fi 7, Wi-Fi 6E ile aynı sayıda kablosuz bandı destekler, ancak Wi-Fi 7 yönlendiricileri Çoklu Bağlantı İşlemi (MLO) teknolojisinden yararlanabilir. Bu teknoloji, cihazlarınızın aynı anda birden fazla Wi-Fi bandına bağlanmasına ve veri gönderip almasına olanak tanır. Daha fazla veri kanalı içermesinin yanı sıra, MLO, Wi-Fi 7'nin önceki nesillere göre önemli ölçüde daha hızlı olmasının ana nedenlerinden biridir.
En iyi Wi-Fi 7 yönlendiricilerini nasıl test edersiniz?

Tom's Guide'daki ağ ürün incelemelerimizin bir parçası olarak, incelediğimiz her Wi-Fi yönlendiricisini kapsamlı bir şekilde test ediyor ve değerlendiriyoruz. Kurulum sürecinin ayrıntılarından her yönlendiricinin özelleştirme seçeneklerine kadar, incelemelerimizi yayınlamadan önce önemli ölçüde zaman ayırarak uygulamalı testler yapıyoruz.
Burada listelenen Wi-Fi 7 yönlendiricilerinin her birinin performansını değerlendirmek için, gerçek dünya testlerini IXChariot ve iPerf3 gibi ağ kıyaslama testleriyle birleştiriyoruz . İndirme ve yükleme hızlarını yakından incelemek için yönlendiriciden 50 metre uzaklıkta testlere başlıyoruz, ardından Wi-Fi yönlendiricisinin maksimum menzilini belirlemek için aynı testleri 15, 75 ve 90 metre mesafelerde tekrarlıyoruz.
Verimlilik testlerini tamamladıktan sonra, her bir Wi-Fi 7 yönlendiricisini gerçek dünya testlerinden geçirdik. Bu test turunda, dizüstü bilgisayarlar, televizyonlar, akıllı telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere bir dizi cihazı bağlarken, aynı anda çeşitli oyunlar, TV şovları ve filmler yayınlayarak her cihazın stres altında nasıl performans gösterdiğini inceledik.
Bu yıl Wi-Fi 7 yönlendiricilerini incelemeye ilk başladığımızda piyasada çok fazla Wi-Fi 7 istemci cihazı bulunmadığı için, en yeni kablosuz standardı destekleyen ilk akıllı telefon olan OnePlus 11'i kullandık. Biraz zaman aldı, ancak en iyi dizüstü bilgisayarlar Wi-Fi 7'yi desteklemeye başladı ve artık ağ performansı testleri için Acer Swift Edge 16'yı da kullanıyoruz. Tüm Wi-Fi yönlendirici testlerimiz 3,500 metrekarelik, çok katlı bir evde gerçekleşiyor. Wi-Fi 7 mesh Wi-Fi sistemlerini test ederken, bu yönlendiricilerin Wi-Fi sinyalini katlar arasında ne kadar iyi iletebildiğini görmek için uydu cihazlarını katlar arasında dağıtıyoruz.
Wi-Fi yönlendiriciler doğaları gereği elektronik cihazlar olduğundan, enerji tüketimlerine özellikle dikkat ediyoruz ve daha ekonomik çalıştırılmaları için herhangi bir enerji tasarrufu modu sunup sunmadıklarını kontrol ediyoruz. Buna dayanarak, her cihazın yıllık işletme maliyetini, ulusal ortalama olan kilowatt saat başına 16 sentlik elektrik fiyatını kullanarak hesaplıyoruz.
Ağ cihazlarını nasıl test ettiğimiz hakkında daha fazla bilgi için, Wi-Fi yönlendiricilerini nasıl test ettiğimize dair kılavuzumuza ve DzTecnium'da nasıl test yaptığımıza dair genel sayfamıza bakabilirsiniz.
Yoruma kapalı.